Jak poznáme chřipku?

Chřipku od běžného nachlazení rozeznáte velmi jednoduše. Nachlazení začíná postupně jako rýma, kašel, bolest v krku, může se přidat teplota. Chřipka oproti tomu je typická svým rychlým začátkem, kdy mezi hlavní příznaky patří vysoká teplota, s jejím nástupem může být zimnice či třesavka, dále bolesti hlavy, nevolnost, extrémní únava či malátnost, bolesti svalů, kloubů.

Na chřipku antibiotika nezabírají

U chřipky se vždy léčí jen příznaky. Antibiotika nepomáhají, protože jsou účinná proti onemocněním vyvolaným bakteriemi, ovšem chřipka je virového původu.

Základem léčby je tedy klidový režim, dostatek tekutin, lehčí strava a léčba konkrétních příznaků. Nejdůležitější a věčnou lékařskou i „babskou“ radou je: „vypotit se“. Bez přísného klidového režimu a dostatečné hydratace nepomůže nic.

Horečku (TEPLOTY NAD 38 STUPŇŮ) pak lze zmírnit buď léky či fyzikálními metodami chlazení (zábaly či sprcha vlažnou vodou). Z léků je běžně dostupný paracetamol či ibuprofen (STŘÍDAT PO 3 HODINÁCH). Pomáhají i na bolesti hlavy, zad a kloubů.

!! Zásadní je ale vědět, že každé zvýšení tělesné teploty s sebou nese nutně vyšší nároky organismu na příjem tekutin!

Samotný kašel při chřipce není nemoc, ale příznak. Je-li suchý, pak kromě dostatečné hydratace si můžeme pomoci léky z řad antitusik (STOPTUSIN 3X DENNĚ 40-50 KAPEK, ROBITUSIN), při vlhkém kašli mukolytik (ACC LONG 1X DENNĚ).

S chřipkou bychom měli zcela jistě zůstat doma po dobu akutních příznaků.

Když budou vysoké horečky trvat více než 3dny, bude dobré se domluvit na návštěvě ordinace.

STEJNĚ pokud se s kašlem objevují i potíže s dýcháním, dušnost, bolesti na hrudi.

NÁVŠTĚVU A JEJÍ ČAS SI PŘEDEM DOMLUVTE A NA SOBĚ MĚJTE NASAZEN RESPIRÁTOR!

https://sestraemmy.cz/mudrliskovcova